חיפוש

פסיעות

תוכנית לקידום למידה רגשית חברתית (SEL) לגיל הצעיר (גן-כיתה ב')

תוכנית פסיעות

החזון והרציונאל של התכנית

לתוכניות התערבות בגיל הרך, השפעה אדירה בעיצוב וקידום המיומנויות החברתיות של הילדים. פסיעות נבנתה במטרה לתת מענה ייחודי לגיל הרך. תוכנית זו פועלת בשלושה היבטים: בניית אקלים כיתה/גן, תיווך ממוקד לילדים למיומנויות חברתיות ועבודה על המיומנויות החברתיות של הצוות החינוכי. לתוכנית קסם מיוחד בהיותה משלבת עבודה עם בובות, שיר פתיחה למפגשים ודפי צביעה.

קהל היעד: גננות ומחנכי כיתות א'-ב' 

ליבת התכנית

בניית אקלים חברתי- קיום פעילות מקדמת אקלים חברתי רגשי- יעשה על ידי תיווך חברתי אל מול סיטואציות חברתיות ובסדירויות במסגרת החינוכית. בד בבד, יעשה שימוש במשחק כמקדם מיומנויות חברתיות.
קבוצות העצמה לתיווך מיומנויות חברתיות- הפעילות תועבר על ידי מחנכת/גננת אחת לשבועיים, בחצאי כיתות, במטרה לתווך מיומנויות חברתיות. הקבוצה כוללת 13 מפגשים. הפעילות הקבוצתית מבוססת מערכים מובנים ושימוש בשלוש בובות מתווכות- שלוש בובות כפפה למורה/גננת ושלוש בובות אצבע לכל ילד. לצורך כך פותחה חוברת מלווה 'פסיעות.'

מעורבות הצוות החינוכי בתכנית 

בכדי לאפשר הטמעה מיטבית של התוכנית, התוכנית כוללת מפגשי הדרכה לצוות- מדריכת 'פסיעות', תלווה את המחנכות ב-7 מפגשים כפולים, בכל שלבי התוכנית ,אחת לשבועיים. 

מעורבות ההורים בתכנית

אנו ב'תעצומות' מאמינים בקשר ושיתוף ההורים- לכן, ההורים יקבלו עדכון בתכנית ובתכנים של הפעילות הקבוצתית והצעה פרקטית לפעילות תומכת בבית ויערך ערב חשיפה להורי הילדים.

דרכי מדידה של התכנית 

התוכנית בנויה באופן מדיד, ניתן לבחון האם וכמה כל תלמיד התקדם ביחס למיומנויות החברתיות שלו לפני התכנית ואחריה. המדידה נעשית ע"י כלי מיפוי חברתי המבוסס על תצפית של המחנך. 

עזרים 

כלי מיפוי חברתי 
חוברת 'פסיעות'– מערכים להעברת הקבוצות החברתיות בכיתות. 
חוברת TSG לגיל הרך – לפיתוח אקלים כיתה חברתי על ידי משחק
ערכת בובות לצוות החינוכי וערכת בובות לכל ילד

צוות הפעלת התכנית

  • מייסדת של 'תעצומות' ד"ר אודליה אלקובי, יועצת חינוכית M.A ודוקטור בתחום מיומנויות חברתיות רגשיות.
  • מנהלת התוכנית- רותם הוניגמן פלג יועצת חינוכית MA
  • מנהלת מקצועית- נהרה סטשבסקי, מנהלת היחידה לגיל הרך בתעצומות. יועצת חינוכית בגנים.
  • מנחי הצוותים יועצים חינוכיים M.A ועו"ס בעלי הכשרה בתחום המיומנויות החברתיות.

צוותים מספרים על התוכנית

בית ספר תתמ"ד שפיר זכה השנה להכיר את תכנית "פסיעות" של מכון תעצומות.
כבי"ס צומח, החלטנו בשיתוף מועצה אזורית שפיר להכניס את תכנית "פסיעות" המתכתבת עם תכני ה sel המודגשים השנה בשדה החינוכי והייעוצי.
התכנית החברתית, מותאמת ומונגשת לעולם הגיל הרך והיא משלבת כלים מעולם הילדים – ערכת בובות . הבובות החינניות הן דמויות מלוות, המסייעות להעברת והפנמת הערכים והמיומניות החברתיות.

בעזרת התוכנית הילדים מפתחים מודעות חברתית, מתאמנים, משחקים עם הבובות, נהנים ומדברים את החוקים החברתיים ובכך מפתחים את השרירים החברתיים. התכנית תורמת לתחושת השייכות והניראות של התלמידים ומקדמת את הרווחה הנפשית בדרך לאקלים מיטבי.
בתכנית הצוות רכש ידע רב והעשיר את ארגז הכלים שלו להתמודדות עם מצבים חברתיים,התוכנית  מאמנת אותם להרכיב משקפיים חברתיות בזירה הבית ספרית .

מאחלים לכם שמשיכו לעשות חייל ולפתח תכניות  פורצות דרך.

בהערכה רבה,

הרב יוסף דוידי מנהל ביה"ס
טלי זפרני יועצת ביה"ס

מעוניינים בתכנית בית ספרית?

קבלת מידע עבור
תכניות בית ספריותתפקיד איש קשר: